درباره‏ هیات

تاریخچه تکواندو در استان ایلام

در سالهای ۵۸ و ۵۹ همزمان با حضور یکی از اساتید هنرهای رزمی به نام آقای حیدر علی از کشور پاکستان در ایلام که به آموزش رشته گوجوریو مشغول بود، تعدادی از ورزشکاران ایلام که بعدها تکواندو را در ایلام فعال نمودند به آموزش گوجوریو پرداختند. با رفتن این مربی تمرینات رزمی نیز تا حدودی تعطیل گردید که ورزشکاران ایلامی پس از مدتی آقای مهدی کاظمی را به عنوان نماینده جهت آورد

استان ایلام

ن مربی دیگر به تهران اعزام می نمایند. همین شخص بعدها به عنوان اولین رئیس هیات تکواندو در استان ایلام منصوب گردید. ایشان در تهران و در محل ساختمان فدراسیون های ورزشی، از بین فدراسیون های تکواندو، کارته، جودو و هنرهای رزمی به صورت کاملا تصادفی به فدراسیون تکواندو وارد می شود که با استقبال مسئولین وقت فدراسیون، پس از مدتی آقای جهان فر به عنوان مربی تکواندو جهت آموزش جوانان علاقه مند ایلامی به مدت ۲ ماه در این شهر محروم حضور یافتند و وضعیت بهم ریخته این ورزش را سر وسامان دادند. ایشان که خود از اعضای تیم ملی بودند پایه تکواندو را درایلام بنا نهادند. سپس آقایان اکبر عمرانی و محمد علی نجفی نیز به مدت ۴ ماه علاقه مندان ایلامی را آموزش دادند. در این مدت ورزشکاران تا

کمربند آبی پیش رفتند. پس از این که این اساتید کار خود را پایان دادند، این رشته ورزشی پیشرفت وگسترش چشمگیر خود را مدیون زحمت کشان بومی منطقه می داند که آنها نیز پیشرفت خود را مدیون تلاش اساتید اعزامی از فدراسیون می دانند.

به منظور توسعه تکواندو در ایلام در سال ۱۳۶۲  آقایان محمود کریمیان، علی محمد باج و علی عبدی اولین کسانی بودند که جهت آموزش دوره مربیگری به یک کلاس ۱۵ روزه اعزام شدند که از این افراد آقایان کریمیان و باج موفق به اخذ کمربند قرمز گردیدند.

در سال ۱۳۶۳ اولین تیم تکواندو ایلام در مسابقات چند جانبه شرکت نمود وبا کسب ۲ مدال طلا، مقام دوم را کسب نمود. پس از آن ورزش تکواندو تا سال ۱۳۶۵ به دلیل جنگ تحمیلی وبمباران شهرها با یک رکود محسوسی همراه گردید. در سال ۱۳۶۵ تیم ۳ نفره ایلام متشکل از آقایان محمد علی باج، بهزاد فلاحتی و جلیل محسن نژاد برای اولین بار در مسابقات قهرمانی کشور رده بزرگسالان شرکت نمودند که در وزن پنجم آقای باج اولین مدال تکواندوی ایلام را که یک مدال برنز بود بدست آورد. این در حالی بود که در آن زمان مردم ایلام به علت بمباران شهرها در زیر چادر در بیرون شهر زندگی می کردند و عملا تمرینات ورزشکاران به صورت انفرادی وکاملا ناقص برگزار می شد. در سال بعد، این ورزشکاران خوب ایلامی عنوان خود را تکرار نمودند. در این سال یعنی سال ۱۳۶۶ ورزش تکواندو در ایلام حرکت روبه رشدی را داشته است به طوری که شرکت در کلاسهای ارتقاء کمربند، حضور در مسابقات کشوری و افتتاح چند باشگاه خصوصی از جمله نکات مهم در این سال می باشد. ضمنا کسب مدال طلای فرشید محمدی در رده نونهالان و دعوت آقایان باج و فلاحتی به اردوی تیم ملی از نکات مثبت پیشرفت تکواندو در همین سال بوده است.

در سال ۱۳۶۷ در راستای گسترش تکواندو در استان، این رشته در شهرهای آبدانان و دره شهر افتتاح گردید که در شهرستان دره شهر از رشد چشمگیری برخوردار بوده است. شاید بتوان آقای علی محمد باج را که هم اکنون به عنوان مسئول هیات و مربی تیم استان فعالیت دارند به عنوان فعالترین وموفقترین ورزشکار تکواندو در ایلام نام برد. او پس از کسب مدال نقره در سال ۱۳۶۷ و به دنبال درخشش های پی در پی خود توانست به عنوان ورزشکار ایلامی که به خارج از کشور اعزام گردید معرفی شود. در سال ۱۳۶۸ ایشان به همراه تیم ملی به کشور قبرس اعزام گردید که به عنوان ستاره تکنیکی مسابقات انتخاب شد.

کسب مقام سوم بزرگسالان کشور با مدال طلای باج و ۲ مدال برنز توسط سالم چیگل و ثابت محمدی در سال ۱۳۶۹ باعث گردید که تکواندو ایلام از جایگاه رفیعی در کشور برخوردار شود. کسب مدال برنز مسابقات بین المللی دهه مبارکه فجر توسط بهزاد مسعودی و مقام های بعدی آقایان ناصرمنش، دارابی، سلیمانی، محمدی و سایر ورزشکاران خوب ایلامی باعث گردید تا فدراسیون تکواندو به پاس تلاش مربیان و ورزشکاران ایلامی، تیم منتخب استان را به عنوان نماینده به مسابقات بین المللی در کشور اسپانیا اعزام نماید که در این مسابقات آقای نوروزی ورزشکار دره شهری این تیم مدال برنز مسابقات را کسب نمود.

تکواندو هم اکنون در تمامی نقاط استان از جمله بخش ها وروستاها فعال می باشد. ۵۸ مربی رسمی فدراسیون و ۵۴ نفر به عنوان داور رسمی هم اکنون در این استان کارهای مربوط به آموزش و قضاوت مسابقات بیش از ۳۰۰۰ ورزشکار را به عهده دارند. در ایلام یک نفر موفق به اخذ دان ۷ گردیده و سه نفر دان ۵ و ۲۴ نفر دان ۴ می باشند. تیم تکواندو استان در سال ۱۳۷۴ در لیگ دسته اول کشور حضور فعال داشتند که به دلیل هزینه بالای مسابقات و کمبود منابع مالی قادر به ادامه مسابقات نبود. این در حالی است که ورزش تکواندو در ایلام از پتانسیل قابل توجهی برخوردار بوده که در صورت توجه مسئولان و رفع مشکلات مادی مطمئنا حضور تیم ایلام در لیگ کشور اثرات بسیار مثبتی برای ورزش ایلام و تکواندو کشور خواهد داشت. وجود سالن های اختصاصی، تشک های مخصوص و ارتباط نزدیک با استان های همجوار از دیگر نکاتی است که در صورت توجه بدان می توان موجبات رشد این رشته ورزشی را فراهم آورد.

در فروردین ماه سال ۱۳۸۳ آقای سالم چیگل مربی ایلامی تیم مقاومت تکواندو در تهران از سوی فدراسیون تکواندو جمهوری اسلامی ایران به سمت مدیر تیمهای ملی انتخاب شد

ادامه مطلب را شما به ایمیل ما ارسال فرمائید . ssnabavi6@gmail.com

شماره فاکس هیئت تکواندو استان ایلام: ۴۳۸۵۰۳۹۳ – ۰۲۱

آدرس دفتر هیات استان: ایلام – میدان شهید کشوری – استادیوم جهان پهلوان تختی – دفتر هیات تکواندو استان.